Kada kreiptis?

 Pirmą kartą, jei nėra stebima anksčiau, akivaizdžių dantų ar žandikaulių vysymosi sutrikimų, vaiką ortodontui rekmenduojama parodyti tuomet, kai jam pilnai išdygsta pirmieji nuolatiniai viršutiniai ir apatiniai krūminai dantys bei keturi viršutiniai ir apatiniai kandžiai, t.y. ankstyvo mišraus sąkandžio laikotarpiu. Tuomet galima įvertinti ar žandikauliai auga taisyklingai, ar pakankamai vietos dygti nuolatiniams dantims.

  Mokslininkai teigia, kad žmonių sveikatai 20% įtakos turi genetika, 20% aplinkos veiksniai, 10% medicinos pagalba, o likę 50% priklauso nuo mūsų gyvenimo būdo.

 Genetinių anomalijų išvengti neįmanoma.  Tokia ortodontinė anomalija, kaip apatinio žandikaulio didesnis augimas, yra genais perduodama iš kartos į kartą. Šį faktą mes galime stebėti net istoriškai - Habsburgų dinastijos palikuonių portretai puikiai tai atspindi. Tačiau, net ir esant kai kurioms genetinėms anomalijoms, tinkamu laiku pradėjus taikyti ortodontinį gydymą, galima supaprastinti vėliau laukiančias chirurgines procedūras.

 Aplinkos faktoriai – tai blogi įpročiai, kurie gali įtakoti dantų ir žandikaulių augimą: piršto čiulpimas, nagų ar kt. daiktų kramtymas, kvėpavimas pro burną ir kt.- juos tikslinga vaikui šalinti kuo anksčiau. Neatsikračius žalingų įpročių, sparčiai augant, deformuojami žandikauliai ir vyresniame amžiuje juos koreguoti įmanoma dažniausiai tik chirurginiais būdais.

 Žmogaus gyvensena: bloga dantų priežiūra, dėl ėduonies komplikacijų per anksti pašalinti pieniniai dantys, negydomos periodonto ligos, prarasti, neprotezuoti ar neimplantuoti dantys - visa tai skatina ortodontinių anomalijų atsiradimą.

 

 

                               Habsburgų dinastija