Dantų priežiūra su breketais


Breketai dantų negadina, tačiau, nesilaikant ypatingos higienos, kuri reikalinga nešiojant breketus, dantis galima negrįžtamai pakenkti. Taip atrodo blogai prižiūrėti dantys breketų nešiojimo laikotarpiu:

 

 

        

 

Taip atrodo dantys, gerai prižiūrėti breketų nešiojimo laikotarpiu:

 

    

 

 

  • Pirmos dienos po breketų užklijavimo pacientui būna problematiškos, nes burna – bene jautriausias žmogaus organas - užpildomas daug pašalinių elementų. Praėjus 3-4 valandoms, dantys tampa jautrūs kandant, kramtant, atsiranda tempimo - veržimo jausmas. Pradinis jautrumas vidutiniškai gali išlikti nuo trijų dienų iki savaitės, o kartais ir ilgiau.
  • Pradžioje gydymo kažkuri iš breketų sistemos dalių gali durti ar trinti lūpas, skruostą, liežuvį. Reikalingas tam tikras laikas minkštiesiems audiniams apsiprasti su aparatais. Jei pasireiškia toks dirginimas, trinančią breketų sistemos dalį reikia izoliuoti. Specialiai tam yra skirtas ortodontinis vaškas arba silikonas. Žirnio dydžio vaško ar silikono gabalėliu reikia aplipinti breketą, ir laikyti jį tol, kol yra dirginimas.

                                       

  

  • Porą valandų po breketų užklijavimo nerekomenduojama valgyti, o pirmąją dieną kramtyti reikia itin atsargiai.
  • Visą gydymosi laikotarpį negalima kąsti ir kramtyti kieto maisto. Karamelė, kepta duona, riešutai, žalios kietos daržovės ir vaisiai - kietas maistas. Norint valgyti tokį maistą, jį reikia smulkinti.
  • Kramtomą gumą galima kramtyti, tik ji nerekomenduojama pirmosiomis dienomis, kai dar būna neįprasta kąsti su breketais.
  • Nešiojant ortodontinius aparatus, reikia vengti traumų. Sportuojantiems galima isigyti spec. apsaugines kapas, kurios gali būti performuojamos karštame vandenyje, kad pasikeitus dantų padėčiai lanke, galima būtų atitinkamai vis pakoreguoti kapą.
  • Atsiklijavus breketui, nukritus žiedui, išsprūdus ar duriant vielai, iš karto kreiptis į gydytoją. Nukritusią dalį būtinai atsinešti.
  • Jei nešiojami papildomi aparatai, kiekvieno vizito pas gydytoją metu juos turėti su savimi.
  • Dantis valykite po kiekvieno valgio ar užkandžio. Pirmiausia reikia dantis išvalyti su paprastu arba specialiu ortodontiniu šepetėliu (ortodontinis yra labiau pritaikytas išvalyti sunkai prieinamas vietas, nes turi dvi eiles šerelių arba jo vidiniai šereliai yra trumpesni). Valymui už ortodontinų vielų taip pat apie pačius breketus bei dantų kaklelius skirti specialūs tarpdantiniai šepetėliai (reikėtų 0,45 - 0,6 mm, priklausomai nuo danties vainiko dydžio). Tarpdančių valymui yra skirtas siūlas superfloss. Jis sudarytas iš trijų dalių: standžios (kaip žvejybinis valas), plačios (pintas mikropluoštas) ir paprasto siūlo. Jo standžiąją dalį lengva įvesti į tarpdantį, o plačiąja išvalyti visus nešvarumus. Taip pat vakarais prieš miegą reikalinga paskalauti skalavimo skysčiu su fluoro junginiais arba jei yra dantenų problemos – žolių ekstraktų pagrindu sukurtu skalavimo skysčiu. Kas pusę metų rekomenduojama atlikti profesionalią burnos higieną. Pasitikrinti ar gerai valomi dantys galima spec. dažančiomis tabletėmis ar spec. dažančiu skalavimo skysčiu, kurių galima įsigyti vaistinėje. Dantų priežiūrą su breketais labai palengvina irigaciniai aparatai.